Wystawa – Pawie Pióro. Józef Wilkoń. Ilustracje


Gdzie i kiedy:

WrocławOleśnica – Zamek Książąt Oleśnickich – 17.08.2021 – 26.08.2021


Wśród wesołego rozgardiaszu biegających lub w podskokach, fruwających a czasem pełzających stworzeń, w ogromnym ilustrowanym inwentarzu Józefa Wilkonia, nie mogło zabraknąć istot sunących powoli i z godnością, kroczących wyniośle i dumnie – pawi. Właśnie ten gatunek zajmuje w twórczości artysty miejsce szczególne, swoisty leitmotiv, przewijający się i powracający począwszy od lat 60-tych do dzisiaj.

Nagle stanąłem jak wryty, ujrzawszy w stawie odbicie dwóch pawi. Zachwycony ich urodą dobiegłem do domu przy Hożej, zamknąłem się w pracowni, wziąłem baniak wody, pędzle, tusze, akwarele i zacząłem szaleć z tą materią. (…) Po 2–3 dniach podło – ga była usiana studiami pawia. Obejrzałem rysunki, poszedłem z nimi do wydawnictwa… i tak powstały najpierw Pawie wiersze, a potem Przygoda pewnego pawia” – relacjonuje Wilkoń.

Wydane w 1961 roku przez Naszą Księgarnię Pawie wiersze były przełomowym dziełem dla młodego i początkującego jeszcze ilustratora. Tadeusz Kubiak, po zobaczeniu zamaszyście namalowanych ptaków, postanowił napisać poezję specjalnie dla nich.

Stanisław Szydłowski również zainspirował się pawiami Wilkonia – Przygoda pewnego pawia z 1966 roku jest nimi wypełniona aż po brzegi. Podobnie nowa wersja książki, napisana przez Agnieszkę Wolny-Hamkało do tych samych ilustracji a wydana już w 2011 roku – Rzecz o tym jak paw wpadł w staw.

Ale ptaki te pojawiają się także w innych publikacjach opracowanych graficznie przez Mistrza Wilkonia, stanowiąc charakterystyczny i zwracający uwagę barwny motyw, jak choćby na kilku stronach Pana Tadeusza. Do dzieła Mickiewicza Józef Wilkoń stworzył ilustracje w ramach wygranego konkursu organizowanego przez wydawnictwo ARKADY w 1963 roku. Publikacja ukazała się jednak dopiero 10 lat później.

To w pawich piórach najdosadniej objawiła się fascynacja artysty taszyzmem (od franc. tache – plama). Doskonałe operowanie plamą barwną wyróżniało go na tle innych wybitnych postaci Polskiej Szkoły Ilustracji – w przeważającej mierze byli to bowiem graficy a nie malarze. Swobodne i ekspresyjne studium formy i koloru, zabawa materią papieru i wodą – to znaki rozpoznawcze stylu Wilkonia.


Wystawa PAWIE PIÓRO. JÓZEF WILKOŃ. ILUSTRACJE w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej OJCE I DZIATKI
Koncepcja, projekt i opracowanie merytoryczne MONIKA CHRABĄSZCZ-TARKOWSKA
Konsultacje merytoryczne BLANKA WYSZYŃSKA-WALCZAK
Dyrektor programowa projektu AGNIESZKA KARP-SZYMAŃSKA
Wsparcie produkcyjne JOLANTA WRZESIŃSKA


error

Obserwujcie nas i subskrubujcie nasze kanały :)

YouTube
YouTube
Instagram