Wystawa – Wielka wyprawa Żubra Pompika – Polskie Parki Narodowe

Gdzie:

  • Warszawa, Biblioteka Wilanowska – 17.06.2021 – 30.07.2021
  • Wrocław, MBP Grafit – 12.08.2021 – 09.09.2021
  • Lublin, Centrum Spotkania Kultur, Plac Teatralny 1, Galeria Wystaw Czasowych (poziom +1) – 17.09.2021 – 17.10.2021

Młodzi Poszukiwacze Przygody! Zapraszamy was na wyprawę śladami sympatycznego żubra, którego znacie z kart książek Tomasza Samojlika. Pompik krok po kroku pokaże wam, w jak pięknym przyrodniczo i niezwykłym kraju żyjemy. Możecie prześledzić całą jego wyprawę i razem z nim przedzierać się przez chaszcze i szuwary, przekraczać bagna i kręte rzeki, przechodzić przez ogromne bory i gęste lasy, a innym razem wygrzewać się na piaszczystych plażach, wspinać na wysokie szczyty albo wchodzić do wilgotnych jaskiń.

Te wszystkie cuda znajdziecie – tak jak rodzina Pompika – w Parkach Narodowych czyli wydzielonych obszarach najbardziej cennych przyrodniczo i objętych ochroną, by zachować je w naturalnym stanie. Zobaczcie na mapie, ile takich Parków znajduje się w Polsce. Ile z nich już udało się wam odwiedzić?

Przyroda jednak to nie tylko krajobraz, ale i zamieszkujące go zwierzęta, a tych Pompik spotka po drodze niemało. Niektóre duże i kudłate, inne małe i pozbawione futra, jedne pokryte łuską, a inne piórami, takie spotykane prawie na co dzień albo niezwykle rzadkie, szybkie i zwinne albo przesypiające cały dzień pod kamieniem, biegające, latające lub pływające, czasem  przyjacielskie, a innym razem groźne i nieufne. Które z nich znacie? Czy któreś kiedyś spotkaliście?

Pamiętajcie, że my także jesteśmy częścią tego wielkiego i wspaniałego świata przyrody – bez niego nie byłoby nas, a i on czasem potrzebuje naszego zaangażowania, żeby dalej trwać. Wyznaczanie obszarów chronionych, takich jak Parki Narodowe, to jeden z przykładów takiego właśnie wsparcia.

__

Wystawa na podstawie serii książek Tomasza Samojlika ŻUBR POMPIK. WYPRAWY wydanej przez wydawnictwo Media Rodzina

Książki dostępne na www.mediarodzina.pl

  • Dyrektor programowy projektu: Agnieszka Karp-Szymańska
  • Koncepcja, projekt i opracowanie graficzne: Monika Chrabąszcz-Tarkowska
  • Konsultacje merytoryczne: Magdalena Adamczyk-Banach, Kaja Wieczorek-Socha
  • Wsparcie produkcyjne: Jolanta Wrzesińska
error

Obserwujcie nas i subskrubujcie nasze kanały :)

YouTube
YouTube
Instagram