Program Warszawa

Czwartek
 • 17 czerwca 2021 17:30 - 19:00
  Inauguracja Festiwalu przy udziale gościa honorowego, prof. Joanny Papuzińskiej

  Miejsce: Muzeum Powstania Warszawskiego
  Wiek: 7+

  Drodzy rodzice, dziadkowie!
  Zapraszamy na spotkanie wokół książki „Asiunia” z cyklu „Wojny dorosłych – historie dzieci”, którego pomysłodawcą jest Muzeum Powstania Warszawskiego.
  Seria „Wojny dorosłych – historie dzieci” to niezwykłe opowieści, napisane przez znakomitych autorów z perspektywy dzieci. Uczą nie tylko historii, ale też szacunku – rozwijają empatię i odpowiedzialność.
  W sali Małego Powstańca po raz pierwszy będzie można zobaczyć wystawę „Abecadło” Iwony Chmielewskiej, stworzoną do książki „Pierwsze abecadło”. Publikacja jest przekazywana wszystkim pierwszoklasistom w ramach kampanii bookstartowej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. Od 2017 r. w ramach projektu już blisko 2 miliony dzieci w różnych grupach wiekowych otrzymały nieodpłatnie wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze.

  Młody odkrywco ciekawych historii!
  Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wyglądała Warszawa, zanim się urodziłeś? W czasie wojny? W co bawiły się dzieci, gdy nie mogły swobodnie biegać po parkach? Czy czasem bały się, a może były ciekawe spraw, o których rodzice niezbyt chętnie mówili?
  Przenieś się z nami w czasie. Poznaj historię niezwykłych dzieci, a przede wszystkim pewnej dziewczynki – Asiuni.
  Mamy też niespodziankę – Asiunia spotka się z Wami osobiście, bo bohaterką książki jest nie kto inny, a sama Joanna Papuzińska, autorka wielu wspaniałych książek dla dzieci.
  Zaprosimy Cię do zabawy godnej prawdziwych detektywów, takich, którzy tropią litery alfabetu. Znasz abecadło? Na pewno! Ale takiego jeszcze nie widziałeś!
  To nie wszystko!
  Po spotkaniu zapraszamy wszystkich na specjalne zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Zobaczymy prawdziwy samolot, spróbujemy rozszyfrować ukryte wiadomości, a to dopiero początek atrakcji!
  Gotowy na podróż w przeszłość? Nasz wehikuł czasu już czeka.

  Zarezerwuj

Piątek
 • 18 czerwca 2021 10:00 - 11:00
  "Wielka Wyprawa Żubra Pompika - Polskie Parki Narodowe" - zabawy literackie na terenie wystawy

  Miejsce: Biblioteka Wilanowska
  wiek: 3+

  Drodzy rodzice, dziadkowie, pedagodzy!
  Ekologia i świadome współzamieszkiwanie Ziemi powinny być priorytetem współczesnego człowieka, co więcej nie tylko dorosłego, ale też tego mniejszego, którego dziedzictwem będzie nasza planeta. Jeśli chcemy, by dzieci świadomie działały na rzecz ekologii każdego dnia, żeby czuły się odpowiedzialne za świat przyrody, a ich przyzwyczajenia przerodziły się w dobre nawyki dorosłych ludzi, powinniśmy w pozytywnej atmosferze przekazywać im dobre wzorce.

  Instalacja wystawiennicza „Wielka wyprawa Żubra Pompika” zaprasza do poznawania polskich parków narodowych. Poprzez ciekawe zadania poszerzamy wiedzę o zwierzętach, a także pokazujemy dzieciom, jak nasze decyzje wpływają na świat, w którym żyjemy.

  Młody przyjacielu przyrody!
  Zapraszamy cię na wyprawę! Zwiedzimy miejsca, w których przyroda jest piękniejsza niż gdziekolwiek, poznamy tajemnice zwierząt i kodeks, którym kierują się młodzi przyrodnicy. Naszym przewodnikiem będzie znany ci na pewno z kart książek Tomasza Samojlika - Żubr Pompik.

  Wydarzenie Dostosowane do osób ze specjalnymi potrzebami: Tłumacz PJM, miejsce dostosowane do osób z dysfunkcjami ruchowymi, obecność asystentów ON osób z niepełnosprawnościami. Zapotrzebowanie na asystentów i tłumacza należy zgłaszać w formularzu rejestracyjnym minimum 7 dni przed wydarzeniem.

  Wydarzenie zorganizowane w ramach projektu "Ojce i Dziatki- festiwal dostępny dla każdego dziecka" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Kultura dostępna 2021

  Rezerwacja pod mailem rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl

 • 18 czerwca 2021 11:00 - 13:00
  Ostry Dyżur Literacki – akcja dla dzieci ze szczególnymi potrzebami (w szczególności niepełnosprawnością ruchową, głuchych oraz niewidomych)

  Miejsce: Biblioteka Wilanowska
  Wiek: 7+

  Drodzy rodzice, dziadkowie!
  Po raz pierwszy eksperci Ostrego Dyżuru Literackiego spotkają się z dziećmi ze szczególnymi potrzebami. Tłumacz PJM będzie towarzyszył akcji przez cały czas jej trwania, by umożliwić kontakt dzieci niesłyszącym z festiwalowymi lekarzami, którzy po krótkim wywiadzie, zapisują na receptach książki. Dla osób niewidomych natomiast eksperci przygotowani są na rekomendacje audiobooków. Jeśli wydaje Wam się czasem, że dzieci mają uczulenie na lektury szkolne albo w ogóle na książki, nie mogą skoncentrować się na słuchanej fabule albo trudno im dotrzeć do tych, pasujących do zainteresowań, warto odwiedzić Ostry Dyżur Literacki.

  Młody poszukiwaczu przygód!
  Czy zdarza się, że przy lekturach szkolnych wszystko cię swędzi, oczy same się zamykają i podejrzewasz, że masz uczulenie na nudne historie? Jeśli tak, przyjdź i odbierz receptę literacką na fantastyczne książki lub audiobooki.

  Wydarzenie zorganizowane w ramach projektu "Ojce i Dziatki- festiwal dostępny dla każdego dziecka" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Kultura dostępna 2021

  Rezerwacja pod mailem rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl

 • 18 czerwca 2021 18:00-19:00
  „Kiedy byłam mała, kiedy byłem mały” – spotkanie z Joanną Olech i Grzegorzem Kasdepke. Najpopularniejsi polscy autorzy dla dzieci odkryją tajemnice własnego dzieciństwa.

  Miejsce: Muzeum Etnograficzne
  Wiek: 7+

  Drodzy rodzice, dziadkowie!
  Dwóch tak znakomitych autorów dla dzieci w jednym miejscu nie spotyka się często!
  Ogromnie cieszymy się, że możemy zaprosić Was na wyjątkowe spotkanie, które – mamy nadzieję – stanie się pretekstem do międzypokoleniowych wspomnień i odkrywania rodzinnych historii. Inspiracją dla nas były książki z serii „Kiedy byłam mała, kiedy byłem mały”, w których znani autorzy sięgają do wspomnień swojego dzieciństwa.
  Mamy nadzieję, że spotkanie będzie ciekawym uzupełnieniem znakomitego projektu „Dzieciństwo”, realizowanego przez Muzeum, jak również dopełnieniem aktualnych wystaw.

  Młody odkrywco ciekawych historii!
  Czy znasz książki Pana Grzegorza Kasdepke i Pani Joanny Olech? Zajrzyj na półkę, z pewnością jest ich tam wiele, bo to bardzo, ale to bardzo znani polscy autorzy dla dzieci.
  Na spotkaniach z czytelnikami zwykle odpowiadają na wiele okropnie trudnych pytań dotyczących swoich książek, ale my tym razem zapytamy ich, jakimi byli dziećmi!!!
  Czy zawsze odrabiali zadania, czy brudzili ubrania i jakie lubili słodycze?
  Uważasz, że to za proste pytania? Świetnie. Mamy dla Ciebie wyzwanie: wymyśl najtrudniejsze, najśmieszniejsze i najdłuższe pytanie. Przyjdź i sam zadaj je autorom lub przekaż je osobie prowadzącej, a potem trzymaj się mocno za brzuch, by nie pękł ze śmiechu, bo może być bardzo, ale to bardzo zabawnie!
  Wykorzystaj też okazję i zapytaj rodziców, czy pamiętają, jak sami byli dziećmi 🙂

  Wydarzenie zorganizowane w ramach projektu "Ojce i Dziatki- festiwal dostępny dla każdego dziecka" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Kultura dostępna 2021

  Zarezerwuj

Sobota
 • 19 czerwca 2021 11:00-12:00
  Warsztat artystyczny z Robertem Romanowiczem

  Miejsce: Triki Tashka
  Wiek: 7+

  Drodzy rodzice, dziadkowie!
  Spotkania z ilustratorami to nie tylko inspiracja do ekspresji twórczej najmłodszych, ale także budowanie więzi emocjonalnej dziecka z książką. Nie są przeznaczone wyłącznie dla uzdolnionych plastycznie dzieci.
  Zajęcia mają być przede wszystkim dobrą zabawą, w trakcie której dzieci ćwiczą motorykę małą, koncentrację i ekspresję emocji.

  Młody odkrywco ciekawych historii!
  Czy lubisz książki z ilustracjami? A czy chciałbyś zobaczyć tak zabawne ilustracje, że nawet dorośli nie są w stanie powstrzymać się od śmiechu?
  Co powiesz na to, by ilustrator dorysował kontynuację historii zawartej w książce właśnie według Twojego pomysłu? A może wolałbyś sam to zrobić przy okazji ucząc się rysować zabawne zwierzęta? Obrażoną gęś? Naburmuszonego wilka? Uradowanego dinozaura? To będzie naj naj naj najzabawniejszy warsztat, na jakim byłeś!

  Zarezerwuj

 • 19 czerwca 2021 11:00-12:00
  „Jak znaleźć słonia” – zabawa literacka z Bartkiem Broszem, autorem i ilustratorem książek dla najmłodszych

  Miejsce: Biblioteka Wilanowska
  Wiek: 3+

  Drodzy rodzice, dziadkowie!
  Przedszkolaki poznają świat przez zabawę – nie tylko ten fizyczny wokół nich, którego mogą dotknąć, ale także świat uczuć i emocji.
  Proponujemy bardzo radosną zabawę artystyczno-literacką, w której dzieci przekonają się, że czasami własne pragnienia mogą płatać figle, a ich rezultaty potrafią naprawdę zaskoczyć. Warsztat rozwija wyobraźnię maluchów, a poszerzając słownictwo pomaga budować pierwsze narracje.

  Młody odkrywco ciekawych historii!
  Czy marzysz czasami, aby mieć zwierzaka-przyjaciela – psa, kota, chomika…? A gdyby to był… potężny goryl, który będzie świetnym kompanem w przedszkolu, pomoże w zakupach i obroni przed paskudnym kolegą? A może marzysz o innym równie dziwnym zwierzaku?
  Opowiedz nam o tym, a my narysujemy Twoje marzenie!!! Kto wie… czasami narysowane marzenia się spełniają.

  Zarezerwuj

 • 19 czerwca 2021 11:00-12:00
  „Czytanie pełne skarbów!” – warsztaty sensoryczne z Małgorzatą Swędrowską

  Miejsce: Biblioteka Wilanowska
  Wiek: 4+

  Drodzy rodzice, dziadkowie!
  Warsztaty na podstawie książek „Moja mama, mój tata”, „Moja babcia, mój dziadek”, „Moja siostra, mój brat” są przygotowane z myślą o dzieciach wysoko wrażliwych.
  Poprzez zabawę wspomagają integrację sensoryczną i rozwijają koordynację wzrokowo-słuchowo- ruchową. Nie zabraknie zabaw rytmicznych, językowych, rozwijających słuch fonematyczny, a także masażyków na plecach lub zabaw ruchowych w powietrzu.
  Małe grupy pozwalają na pracę we własnym tempie i na poszanowanie indywidualnych potrzeb dzieci.

  Młody poszukiwaczu przygód!
  Czy chciałbyś zostać najprawdziwszym poszukiwaczem skarbów? To wymaga wiele odwagi, ale jesteśmy pewni, że tej ci nie zabraknie! A czy zastanawiałeś się, jak powinien wyglądać Twój wymarzony skarb? Coś, co będzie najcenniejsze na świecie? Przyjdź i przekonaj się, jakie skarby odnajdziesz.

  Wydarzenie zorganizowane w ramach projektu "Ojce i Dziatki- festiwal dostępny dla każdego dziecka" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Kultura dostępna 2021

  Rezerwacja pod mailem rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl

 • 19 czerwca 2021 13:00 - 14:00
  „Tabletki na dorosłość” – spotkanie z Dorotą Suwalską

  Miejsce: Plener Literacki w Warszawie – Ogród Saski
  Wiek: 10+

  Drodzy rodzice, dziadkowie!
  Książki jak ta, zwykle młodzież znajduje sama, gdyby jednak miała zostać niezauważona, byłaby to ogromna szkoda.
  W fabułę fantasy wplecione zostały problemy, z którymi zmagają się wszyscy młodzi ludzie, między innymi takie jak: potrzeba akceptacji rówieśniczej, podejmowanie działań na pograniczu tego, co zabronione oraz własne tajemnice i ich konsekwencje.

  Młody czytelniku!
  Czy czujesz, że chciałbyś już być dorosły? Że starsze rodzeństwo ma znacznie łatwiej, a rodzicom wszystko wolno?
  A gdyby ktoś powiedział Ci, że są tabletki na dorosłość? Na pewno nie uwierzyłbyś… A jednak… 😉 Jeśli chcesz poznać całą historię, a dodatkowo myślisz o prowadzeniu bloga, który stałby się najpopularniejszy w szkole, zapraszamy serdecznie.

  Zarezerwuj

 • 19 czerwca 2021 14:00 - 15:00
  „Czarno-biel i odcienie szarości” – spotkanie z Katarzyną Ryrych – wokół książek dla młodszych nastolatków

  Miejsce: Plener Literacki w Warszawie – Ogród Saski
  Wiek: 14+

  Drodzy rodzice, dziadkowie!
  Książki takie jak te, które pisze Katarzyna Ryrych, powinny być polecane w szkołach, bo pomagają starszym zmierzyć się z poważnymi tematami zanim staną się problemami, a jak Pani Kasia sama pisze, młodzież ma mnóstwo problemów i niestety, nie o wszystkich nam opowie. Niech książki będą ich przewodnikami, gdy my nie możemy.

  Młody czytelniku!
  Czy masz czasem poczucie, że nikt Cię nie rozumie, a Twoje problemy są przez dorosłych bagatelizowane? Chcemy przedstawić Ci osobę, dla której młodzi ludzie są bardzo ważni – uważnie ich słucha i w swoich książkach stara się odpowiadać na wiele ich problemów. Niektóre tematy poruszane przez Panią Katarzynę są bardzo poważne, ponieważ wie, że z takimi też mierzą się młodzi ludzie.

  Zarezerwuj

Niedziela
 • 20 czerwca 2021 10:00 - 12:00
  „Podążając za mapą” – warsztat artystyczny z Krystyną Lipką-Sztarbałło

  Miejsce: Muzeum Azji i Pacyfiku
  Wiek: 7+

  Drodzy rodzice, dziadkowie!
  Mapy wskazują drogi, przypominają, gdzie jesteśmy, pokazują szerszą perspektywę. Dzięki nim poznajemy nie tylko świat, ale także siebie.
  W czasie, gdy zagraniczne wakacje wciąż stoją pod znakiem zapytania, przez kreatywne warsztaty poruszamy kwestie odmiennych kultur, uczymy otwartości i ciekawości świata.

  Młody poszukiwaczu przygód!
  Czy chciałbyś wyruszyć na niesamowitą wyprawę? W miejsca, które ciężko sobie wyobrazić? My bardzo! Aby przygotować się do takiej przygody, powinniśmy zadbać o odpowiednie mapy. Tak, tak – mapy. Nie żaden GPS, bo są miejsca, gdzie telefon na nic nam się nie przyda. Na szczęście ludzie od dawna pomagali sobie mapami, a miały one naprawdę zaskakujące formy. Wydaje Ci się, że widziałeś mapy? Takich nie widziałeś! Idziemy o zakład!

  Zarezerwuj

 • 20 czerwca 2021 13:00 - 14:00
  „Gdzie dzisiaj śpimy”, czyli rodzinne podróżowanie – spotkanie z Martą Kopyt

  Miejsce: Plener Literacki w Warszawie – Ogród Saski
  Wiek: 4+

  Drodzy rodzice, dziadkowie!
  To spotkanie nie tylko rozbawi Was do łez, ale pomoże w oswajaniu dziecka z obcymi miejscami, w których spędza noc. Mamy nadzieję, że stanie się też inspiracją do planowania wspólnych podróży, które wcale nie muszą być dalekie. Czasami ogródek dziadków i namiot całkowicie wystarczą, by zbudować fantastyczne wspomnienia.

  Młody poszukiwaczu przygód!
  Czy nie uważasz, że spanie we własnym łóżku jest nieco nudne? Prawdziwy poszukiwacz przygód spał przynajmniej w kilku innych miejscach: pod namiotem, w hotelu, w przyczepie kempingowej… Takie wakacje to my rozumiemy!
  A gdzie Ty spałeś poza swoim łóżkiem? Może u dziadków albo … Łóżko rodziców też się liczy! Przyjdź i nam opowiedz koniecznie, a potem odbierz certyfikat obieżyśpiocha!

  Zarezerwuj

 • 20 czerwca 2021 14:00 - 15:00
  „Ja też mogę uratować świat” – spotkanie z Sylwią Majcher

  Miejsce: Plener Literacki w Warszawie – Ogród Saski
  Wiek: 7+

  Drodzy rodzice, dziadkowie!
  Los naszej planety leży już nie tylko w naszych rękach, ale w rękach młodego pokolenia. Jeśli chcemy, by świadomie działali na rzecz ekologii każdego dnia, a ich przyzwyczajenia przerodziły się w dobre nawyki dorosłych ludzi, powinniśmy w pozytywnej atmosferze zabawy przekazywać im dobre wzorce. Autorka pokazuje dzieciom, że ekologia to nie nudne obowiązki, ale szansa na zostanie superbohaterem.

  Młody bohaterze!
  Marzysz czasem, by zostać superbohaterem jak superman? Ratować świat i tych, którzy najbardziej tego potrzebują? Mamy dla Ciebie ważną wiadomość! Ziemia i Ziemianie Cię potrzebują! Na spotkaniu superbohaterów dowiesz się, jakie misje możesz podjąć, by pomóc w ratowaniu planety! Może otrzymasz specjalny znak superbohatera?

  Zarezerwuj

 • 20 czerwca 2021 18:00 - 19:00
  „Za drzwiami wyobraźni” – finał festiwalu z udziałem gościa honorowego, ambasadora festiwalu, Józefa Wilkonia

  Miejsce: Teatr Rampa
  Wiek: 7+

  Drodzy rodzice, dziadkowie!
  Z dumą i radością zapraszamy Was całymi rodzinami na specjalne spotkanie z mistrzem ilustracji, artystą światowej sławy, ambasadorem festiwalu – Józefem Wilkoniem.
  Mistrz od przeszło 60 lat tworzy ilustracje do książek, na których wychowuje się trzecie pokolenie. Jest jednym z ostatnich członków Polskiej Szkoły Ilustracji. Dialog międzypokoleniowy, jak ten, jest szczególnie ważny w budowaniu szacunku i poczucia tożsamości dziecka. Spotkaniu będzie towarzyszyła projekcja filmu krótkometrażowego, dzięki któremu zajrzymy do pracowni mistrza. Przygotowaliśmy także specjalną wystawę ilustracji do książki „Leopantera” oraz kreatywne wyzwanie dla dzieci.

  Młody odkrywco ciekawych historii!
  To spotkanie jest dla wielbicieli panter i tygrysów, a także młodych artystów pióra i pędzla oraz dla tych, którzy po prostu lubią piękne ilustracje, szczególnie te przedstawiające zwierzęta i ciekawe historie z zaskakującym zakończeniem.
  Jest też dla tych, którzy lubią wyzwania: Czy potrafisz opowiadać ciekawe historie? A może czasami zdarza się, że patrzysz na ilustrację i wyobrażasz sobie, co mogło się wcześniej i później wydarzyć? Mamy dla Ciebie wyzwanie! Obejrzyj z nami cykl ilustracji mistrza pędzla – Józefa Wilkonia, a potem opowiedz nam wymyśloną przez siebie historię. Zapytamy samego autora prac, co o niej myśli!

  Zarezerwuj

Wystawa
error

Obserwujcie nas i subskrubujcie nasze kanały :)

YouTube
YouTube
Instagram